Ткаченко Віра Валентинівна, сестра медична старша - освіта середня спеціальна,СТАЖ РОБОТИ - 45 років, категорія "вища".

Прокопенко Любов Василівна, сестра медична старша - освіта середня спеціальна ,СТАЖ РОБОТИ - 5 років.

Ротавірусна інфекція

Ротавірусна інфекція є однією з форм гострої інфекції в кишечнику, збудник якої - Ротавірус (з роду Rotavirus). Інша назва ротавірусної інфекції - ротавірусний гастроентерит, кишковий грип.Дане захворювання може вразити людей в будь-якому віці, але в основному хворіють діти від шести місяців до двох років.

Джерело ротавірусної інфекції та розвиток хвороби

Джерело інфекції ротавірус є хвора людина або ж здоровий вірусоносій. Розмноження вірусу відбувається в клітинах слизової шлунково-кишкового тракту, виділяється разом з калом.

Уже з перших днів хвороби починають виявлятися перші симптоми захворювання, паралельно з цим починається виділення ротавірусу. В основному ротавірусна інфекція передаються через їжу.

У місцях скупчення дітей ротавірусна інфекція здатна викликати гостру діарею (пронос).

Симптоми ротавірусна інфекція

Інкубаційний період ротавірус становить від одного до п'яти днів. Початок виникнення захворювання проходить гостро.

Першими симптомами є переймоподібні і гострі болі в животі, загальне нездужання, блювання, підвищена температура тіла. Виникає гострий пронос - діарея.

В уражених ротавірусної інфекцією пронос має жовтуватий колір і різкий кислий, неприємний запах. У хворих можна спостерігати почервоніння піднебінних дужок і слизової оболонки зіва (запалення горла), а так само почервоніння коньюктіви очі. Через сильний проносу при ротавірусної інфекції відбувається сильне зневоднення організму. Це небезпечно для організму.

Діагностика ротавірусної інфекції

Дане захворювання можна діагностувати в результаті проведення лабораторних досліджень. Існує бактеріологічний метод, здійснюється посів на елективні середовища випорожнень до початку застосування антибіотиків. Вірусологічний метод полягає у виявленні у фекаліях вірусу. Серологічний метод полягає у визначенні специфічних антитіл у крові.

Лікування ротавірусної інфекції

На сьогоднішній день не існує специфічного лікування шлункового грипу. Рекомендується симптоматичне лікування - зниження температури тіла, лікування проносу, ферментні препарати (Креон, Смекта) і легка дієта. Якщо у дитини виникла блювота, не потрібно її примушувати нічого їсти. Відразу ж потрібно викликати лікаря. Для відновлення водно-сольового балансу потрібно приготувати розчин регідрону. У літрі води розчиняють пакетик даного препарату і дають дитині пити щогодини по 50 мл. Пити слід маленькими ковтками. Великими порціями поїти дитину не потрібно, так як його може вирвати.

Профілактика ротавірусної інфекції

Щоб уникнути виникнення даного захворювання потрібно стежити за чистотою рук, часто мити їх з милом. Обов'язково потрібно мити фрукти і овочі.

Ще кращим варіантом є короткочасне ошпарювання їх поверхні окропом. Пити воду потрібно тільки кип'ячену або ж бутильовану.

Норовірусна інфекція: ознаки у дітей, лікування захворювання в дитячому віці

Як відомо, малюки тягнуть все-ліпші предмети в рот. І таке явище не так небезпечно, якщо відбувається вдома, так як дитина грає чистими іграшками. Але дана ситуація може виникнути на вулиці, дитячому майданчику, в пісочниці та інших місцях. У цьому випадку, природно, ніхто не дасть гарантій щодо чистоти навколишніх предметів. Саме тому різноманітні кишкові захворювання, в тому числі і норовірусна інфекція у дітей - досить часте явище. Крім цього, діти часто знаходяться в колективі (дитячі садки, школи, різні гуртки), де будь-яка інфекція поширюється досить швидко. Що в такій ситуації робити батькам? Насамперед дитини з раннього дитинства необхідно привчати дотримуватись правил гігієни: частіше мити руки, не брати їжу з підлоги і так далі. Природно, це не захистить малюка від виникнення інфекції, але допоможе в кілька разів знизити ризик її розвитку. Якщо виникла норовірусна інфекція у дітей, лікування має свої особливості, так як у малюків зневоднення організму відбувається набагато швидше, ніж у дорослих, що може призвести до летального результату. Батькам необхідно бути гранично уважними і тримати під контролем стан дитини.

При перших симптомах захворювання малюка необхідно забезпечити достатньою кількістю рідини. З цією метою застосовують дробове питво. Дитині дають по чайній ложці рідини кожні 15 хвилин. Переважно використовувати такі засоби, як «Регідрон», «глюкосалан», «Humana Електроліт». Якщо даних препаратів немає, можна давати і мінеральну воду, випустивши попередньо газ. Кількість рідини, що необхідно випити дитині в перші 6-8 годин захворювання, становить приблизно 10 мл на 1 кг ваги для немовлят, 50-80 мл на 1 кг ваги для дітей після року.

Якщо у дитини блювота не припиняється, а тому напоїти його немає можливості, та ще при цьому стан малюка погіршується, негайно телефонуйте в швидку. У лікарні досвідченими фахівцями буде проведена необхідна інфузійна терапія.

Кір у дітей: фото, симптоми, лікування, профілактика

Кір належить до розряду гострих інфекційних хвороб і викликається специфічним видом вірусу. Характерною рисою є високий індекс контагиозности. Цей фактор провокує часті епідемії серед населення.

При цьому недугу відбувається запалення слизових верхніх дихальних шляхів, сильне підвищення температури, характерна висип по всьому тілу.

Незважаючи на те, що кір традиційно вважають так званої «дитячою» хворобою, вона представляється велику загрозу для здоров’я і життя хворого. Тому в цій статті ми поговоримо про кір у дітей: симптоми, лікування, а також профілактику і фото початковій стадії.

Як передається кір

Безпосереднім збудником кору у дітей та дорослих є особливий РНК-вірус, що належить до сімейства параміксовірусів. Даний вірус рідко виживає поза людського організму і має слабку опірність перед шкідливими факторами зовнішнього середовища.

Зокрема, на нього діє висока температура, опромінення, вплив хімічних речовин. В умовах кімнатної температури вірус зберігається протягом максимум 2 доби. Якщо температури нижче нуля, то його життєздатність значно збільшується і іноді становить кілька тижнів.

У навколишнє середовище збудник кору потрапляє з крапельками мокротиння і слизу, які виділяє хворий під час чхання або кашлю. Здорова людина може підхопити вірус від хворого, так і від людини, яка вже заражений, але вірус ще не активувався. Причому найбільшу небезпеку для оточуючих несуть саме ті люди, у яких хвороба знаходиться в інкубаційній стадії. Через 5 днів з моменту, коли з’явилася перша висип, людина стає заразним.

Кір хворіють переважно діти. При цьому, немовлята до 3 місяців життя захищені від вірусу особливим видом імунітету – касторальным. Він формується у тих дітей, чиї матері колись перехворіли цією хворобою та їх організм виробив до неї специфічні антитіла. Якщо недугою хворіє вагітна жінка, то вірус, як правило, вражає також і плід і несе при цьому велику загрозу для вагітності.

Симптоми кору у дітей

Інкубаційний період кору, при якому відсутні ознаки хвороби, триває приблизно 10 днів. Після цього поступово починають проявлятися характерні симптоми кору.

У дорослих все починається зі слабкості та млявості, порушення сну і апетиту, також різко підвищується температура – іноді до 39-40 градусів і вище. У дітей дана симптоматика протікає в легшій формі.

З першого дня хвороби у хворих відзначається наявність сильного нежитю і сухого кашлю. Також відбувається ураження слизових. Зокрема, у хворих діагностують набряклість повік і кон’юнктивіт.

Крім того спостерігається гіперемія зіву, на внутрішній стороні щік і яснах з’являються білі плями з червоною облямівкою. Їх називають плямами Бельського-Філатова-Коплика і вважають однією з характерних ознак кору. Фото нижче:

Після закінчення приблизно 5 днів хвороба переходить у нову стадію. На шкірі хворого починають з’являтися висипання. Висип при кору носить назву корьевой екзантеми. Вона виглядає як розсип дрібних папул, які часто зливаються між собою. У дорослої частини населення висип більш виражена, у важких випадках з’являються геморагічні елементи.

При кору висипання поширюються у певному порядку. В перший день вона починає покривати волосисту частину голову, область близько вух, невеликі елементи з’являються на обличчі, шиї, грудях. На наступний день висипання поширюються на весь тулуб і плечі. Протягом 3-го дня висип вражає ноги і нижню частину рук, а ось висипання у зоні особи починають бліднути.

Висип у хворих на кір дітей зберігається близько 7-10 днів (у дорослих довше), при цьому викликаючи сильний свербіж. На останньому етапі хвороби вона зникає, залишаючи після себе пігментацію.

Ускладнення кору

У переважній більшості випадків кір протікає доброякісно. Найбільшу небезпеку для здоров’я і життя пацієнта складають ускладнення, які часто з’являються в результаті даної хвороби.

В першу чергу кір дає ускладнення на верхні дихальні шляхи. Найчастіше розвивається круп, бронхіоліт, бронхіт, трахеїт, ларингіт, але вони, як правило, переносяться легко. Більш важким ускладненням є пневмонія, особливо її небезпечна різновид – інтерстиціальна гігантоклітинна пневмонія. Вона відрізняється появою інфільтратів і багатоядерних клітин у тканинах легенів і важким перебігом.

Захворювання може викликати зміни з боку кровоносної системи. Так, по закінченню декількох днів після хвороби у пацієнтів нерідко фіксують пурпуру, тромбоцитопенію, кровотеча в порожнині рота, внутрішніх органах.

Важким ускладненням кору є корьевой енцефаломієліт. Він часто з’являється через 4-5 днів після початку висипань. У хворого посилюються головні болі, висока температура провокує лихоманку. З часом ситуація ускладнюється, відбувається осередкове ураження головного або спинного мозку, хворий впадає в кому. Саме енцефаломієліт найчастіше стає причиною летального результату при цьому недугу.

Кір представляє серйозну небезпеку для ще не народженої дитини. Залежно від терміну вагітності, плід може загинути або народитися недоношеним.

Читайте також, щеплення: кір, краснуха, паротит – коли робити, реакція, ускладнення.

Профілактика кору

Прогноз при кору, яка протікає в ускладненому вигляді, в більшості випадків сприятливий. Проте підступність цієї хвороби полягає як раз в тому, що вона призводить до тяжких наслідків.

Треба зауважити, що найлегше на кір хворіють діти шкільного віку. Найважче переносять дорослі, грудні діти та літні люди, у яких захворювання рідко проходить без ускладнень. Враховуючи ступінь ускладнень, можливих при захворюванні, є резон провести профілактичну вакцинацію, яка допоможе уникнути захворювання. На сьогоднішній день вакцина від даного захворювання входить в програму обов’язкової вакцинації багатьох країн світу. Дітей вакцинують два рази. Перший раз у віці до 12 місяців, і другий раз – у віці до 6 років.

Також проводиться екстрена профілактика кору, але в цьому випадку використовують не ослаблений штам вірусу, а імуноглобулін. Його вводять не привитому людині у випадку виникнення епідеміологічної ситуації.

Поради лікаря

щодо запобігання захворюваності на грип та ГРВЗ

1. Під час високого ризику захворювання на ГРВЗ не відвідуйте місця , де можливе скупчення людей.

2. За можливості зведіть до мінімуму поїздки у громадському транспорті (автобуси, тролейбуси, метро тощо)

Остерігайтеся близького контакту з людьми, які мають симптоми грипу або інших ГРВЗ.

3. Часто мийте руки з милом.

4. Якщо не має такої можливості , використовуйте спеціальні алкогольвмісні засоби для оброблення та знезараження рук.

5. Не торкайтесь слизових оболонок очей, носа, рота немитими руками.

6. При чханні та кашлі прикривайте рот одноразовою хустинкою. Забезпечте дитину такими хустинками.

7. Часто провітрюйте приміщення вдома та на роботі.

8. уникайте поцілунків, обійм, рукостискань тощо.

9. Не допускайте переохолодження або перегрівання організму.

10.Змащуйте слизові оболонки носа оксаліновою маззю.

11. Проводьте щоденне вологе прибирання кімнат.

12. Організовуйте собі та дитині повноцінне , вітамінізоване харчування з достатньою кількістю природних джерел вітаміну С (свіжі овочі та фрукти) та фітонцидів (часник, цибуля, імбир тощо)

13. При погіршенні самопочуття залишайтеся вдома, не займайтеся самолікуванням – викличте лікаря для обстеження та призначення ефективного лікування.

14. при появі ускладнень захворювання на грип у вас чи вашої дитини не зволікайте. Організуйте госпіталізацію з метою отримання кваліфікованої допомоги медиків.

Корисні вітаміни для організму

Про користь вітамінів знають всі. Але зазвичай ми згадуємо про їх необхідність весною, коли з’являються перші ознаки гіповітамінозу — втома, дратівливість, апатія... Організм людини не може самостійно синтезувати всі вітаміни або синтезує їх в недостатній кількості. Інші вітаміни ми отримуємо разом з їжею.

Вітаміни

Користь для організму

Міститься у продуктах

Вітамін A

Зір, шкіра, кістки зуби і ясна.

Морква, шпинат, печінка, масло.

Вітамін B1

Обмін речовин, енергія робота м’язів.

Печінка, продукти грубого помелу, картопля, бобові.

Вітамін B2

Зір, енергія, шкіра, повний обмін речовин.

Молочні продукти, яйця, м’ясо, риба, бобові.

Ніацинамід

Енергія, нервова система, зниження рівня цукру у крові.

М’ясо, горіхи, зернові, дріжджі, гриби.

Вітамін B6

Нервова система, вироблення білків та червоних кров’яних тілець, робота м’язів.

Свинина, печінка, птиця, риба, кукурудза.

Вітамін B12

Синтез червоних кров’яних тілець, нервова система, правильний ріст дітей.

Риба, кукурудза, банани, печінка, яйця.

Вітамін C

Імунна система, кістки, розщеплення холестерину у печінці.

Перець, цитрусові, листові овочі.

Вітамін D

Регулювання кальцію та фосфору, кістки та зуби, імунна система.

Риба, печінка, яєчний жовток, авокадо.

Вітамін E

Захист клітин і тканин від пошкоджень, затримка (уповільнення) старіння.

Рослинна олія, риба, яйця, продукти із зерна грубого помелу.

Вітамін H (Біотин)

Обмін речовин, ріст і структура волосся.

Печінка, яєчний жовток, соєві боби, морква.

Вітамін К1

Згортання крові, запобігання появі синців.

Зелені овочі, капуста, м’ясо, молочні продукти, продукти із зерна грубого помелу.

Фолієва кислота

Оновлення клітин, нервова система, покращення травлення.

Листові овочі, горох та бобові, горіхи, продукти із зерна грубого помелу, яйця.

Пантотенова кислота

Обмін речовин, відтворення тканин.

Риба, м’ясо, яйця, молоко, бобові.

Загартовування в літній період

Літо – найкраща пора, щоб розпочати рішучі дії задля зміцнення здоров'я дитини. Діти та дорослі повинні розуміти цінність власного життя та здоров'я.

Оздоровлення дітей в літній період – складова частина роботи дошкільного закладу зі зміцнення та збереження фізичного та психічного здоров'я дітей.

Літнє оздоровлення передбачає внесення змін у режим дня дітей, а саме:

· Максимальне перебування дітей на свіжому повітрі;

· Відповідну вікові тривалість сну та інших видів відпочинку;

· Достатню рухову активність.

Цієї чудової пори неможливо сидіти в чотирьох стінах. Дитина прагне повітря, сонця, прохолоди, води, що освіжає в спеку. Їй хочеться якомога більше гуляти серед чудової природи й активно рухатися – бігати, стрибати, лазити. Влітку , власне, і починається знайомство дітей із землею, повітрям і водою. Вся навчальна робота цієї благодатної пори року проводиться з хлопчиками та дівчатками надворі. Батьки можуть дозволяти дітям ранкові пробіжки босоніж по травичці та веселе обливання водою – найкращий початок дня.

Теплої пори року одяг дитини має бут легкий і зручний. Найліпше з натуральних тканин, бо синтетичні тканини можуть викликати подразнення шкіри і, навіть, алергію. Панамка, кепка – обов'язковий атрибут літа. Найкраще мати головний убор з козирком, щоб сонце не сліпило очі.

Взуття має бути легке, в якому зручно бігати та стрибати. Найліпше – це сандалики, що мають упор для пальців і добре фіксуються на нозі ремінцем. Закриті туфлі на гумовій підошві, а тим паче кросівки з штучної шкіри, парять ноги, що для дитини дуже шкідливо (в неї , навіть, може розвинутися ревматизм). «Шльопки» легко спадають з ніг, а якщо маля дуже рухливе, можуть стати причиною вивиху.

Пам'ятайте: на сонці дитині спершу можна перебувати 5 хвилин (поступово тривалість перебування на сонці доводять до 15 хвилин). Найкраще малюкам засмагати у напівзатінку, що його створюють листя дерев та кущів.

Купатись з дитиною можна , коли температура води перевищить +20 С. Стежте , щоб дитя не переохололо.

Особлива увага в літній період приділяється і харчуванню дітей. Збагачується раціон дітей за рахунок свіжих овочів, фрукті, зелені.

Літній період особливо сприятливий для початку загартування дитячого організму, як у повсякденному житті, так і спеціально організованого ( повітряні, сонячні ванни, водні процедури, дозований біг, ходіння босоніж тощо). Повітряні ванни приймаються при температурі повітря + 21 С до + 15 С до 30 хвилин влітку. Коли дуже тепло діти можуть бавитися весь день у самих трусиках та легеньких маєчках. Завдяки сонячним променям від під шкірою відкладається вітамін «Д», що оберігає малюків від хвороб.

Водні процедури (обливання, купання) очищують шкіру від бруду, поліпшують кровообіг у судинах.

Повітря лісів, садів або міських парків насичене особливими речовинами-фітонцидами, що збагачують кров киснем.

Сонце, повітря, вода – то все надійні засоби , котрі, як-то кажуть : «завжди під рукою».

В процесі загартування ними підвищується стійкість дитячого організму до змін у навколишньому середовищі, тренується реакція на перепади температури.

Загартування поліпшує обмін речовин, благотворно позначається на роботі дихальної, серцево-судинної систем, підвищує м'язів тонус. Крім того, воно підвищує провідність у нервових клітинах, що, в свою чергу, сприяє поліпшенню умов для розвитку мислення.

Оздоровлений та загартований організм легше переносить фізичні і розумові навантаження.

Кiлькiсть переглядiв: 76

Коментарi